Owego czasu zakupiłem dysk sieciowy WD MyCloud. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, gdyż duża pojemność oraz podłączenie pod domową sieć umożliwia korzystanie z jego zasobów pod każdym komputerem, smartfonem jak i AmigaOS.
Z poziomu naszego ulubionego systemu do dysku można się dostać przez Sambę oraz FTP. Tu zajmiemy się tą pierwszą opcją, gdyż mimo, że trudniejsza w konfiguracji jest wygodniejsza w użyciu. Dzięki temu MyCloud będzie widoczny w systemie jako zwykły dysk, z którego można kopiować i wygrywać dane, oglądać filmy czy słuchać muzykę. Ponad to może też służyć jako wygodny BackUp partycji systemowej.
Do instalacji i konfiguracji Samba pod AmigaOS posłużyłem sie tą stroną Amiga Samba Idiot's guide: https://sambaforamigaos.wordpress.com. Moim celem nie była zaawansowane środowisko sieciowe, tylko wygodny dostęp do dysku podłączonego pod router.
Na początek ściagamy OS4Depot dwa archiwa: samba-base.lha i samba-bin.lha
Rozpakowujemy je w dowolne miejsce. Efekt powinien być taki:Następnie zmieniamy nazwę katalogu samba-2.2.5 na samba. Teraz otwieramy dwa katalogi (samba i install), wygląda to tak:
Z katalogu install, kopiujemy 4 katalogi do katalogu któremu zmieniliśmy nazwę na samba:
Teraz pozostał nam już jeden katalog install, który zawiera szufladę bin. Kopiujemy ją tak jak poprzednie cztery do katalogu samba.
Kasujemy katalog install. Efekt jest taki:
Następnie, katalog, który przygotowaliśmy kopiujemy na partycję systemową i dodajemy przypisy w S:User-Startup:
;BEGIN Samba
Assign Samba: SYS:Internet/Samba
Path Samba:bin add
;END Samba
Teraz zmienimy konfigurację pliku services (robimy kopie bezpieczeństwa) z katalogu: SYS:Devs/Internet. Na jego końcu dodajemy ten wpis:
#
# Samba
#
netbios-ns 137/udp
netbios-dgm 138/udp
netbios-ssn 139/tcp
swat 901/tcp
Restartujemy system. Następnie w preferencjach Internet (katalog Prefs), dodajemy poniższe wpisy:Zapisujemy i następnie w tych samych preferencjach dodajemy dysk sieciowy (lub komputer) z którym chcemy się połączyć. Oczywiście nazwy oraz adresy IP zależą od konfiguracji naszej domowej sieci i routera.
Dodam tylko, że jest wskazane aby połączenie sieciowej naszej Amigi skonfigurować na statyczny a nie dynamiczny IP.
Po tym kroku dodajemy do pliku users z SYS:Devs/Internet dodatkową linijkę. Oczywiście kopia bezpieczeństwa starego pliku nie zaszkodzi.
Name=pcguest UID=500 GID=500 shell=noshell
Przygotowujemy plik smb.conf z Samba:lib (po prostu kasujemy jego starą zawartość i kopiujemy nowa). Tak jak poprzednio nazwa grupy roboczej, IP itd. zależą od naszej konfiguracji sieci. Jak widać w tym momencie dobrze mieć statyczny adres IP, w innym przypadku musielibyśmy za każdym razem edytować plik konfiguracji Samby.
# Global parameters
[global]
workgroup = WORKGROUP
netbios name = Pegasos
interfaces = 192.168.1.5/255.255.255.0
security = share
password level = 20
username level = 20
log file = /t/samba.%m.log
max log size = 50
domain master = False
[all]
path = /
guestonly = Yes
guest ok = Yes
writable = Yes
printable=no
public=yes
Aby komfortowo korzystać z zasobów dysku sieciowego z OS4Depot ściągamy smbfs.lha oraz smbmounter.lha. Pierwszy z nich to komenda do mountowania udostępnionych zasobów, drugi natomiast to nakładka GUI. Rozpakowujemy do Ram:
Następnie kopiujemy plik smbfs oraz katalog SMBMounter do szuflady w której mamy zainstalowaną Sambę:
Uruchamiamy program SMBMounter, ustawiamy preferencje (menu Settings):Po ich zapisaniu, klikamy przycisk New, gdzie naciskamy ? przy nazwie Hostname, celem wyszukania dysku (lub komputera):
Przy opcji Service powtarzamy czynność, tu wybieramy katalog jaki ma być dostępny pod AmigaOS.
Teraz zaznaczamy automontowanie na starcie programu
Usuwamy standardowe wpisy (lub te które są niepotrzebne):
Teraz możemy wybrać opcje Mount, a dysk sieciowy pojawi się na pulpicie Workbencha.
Z górnego menu wybieramy Project i zapisujemy ustawienia Save All Mounts.
Na koniec skonfigurujmy SMBMouter aby startował podczas opaleniu AmigaOS:
Po użyciu powyższych opcji, SMBMouter będzie uruchamiał się bez GUI. Jednak dostęp do okna konfiguracji jest możliwy z poziomu Exchange. Jak widać poniżej dysk sieciowy widoczny jest po uruchomieniu systemu. Bez problemu można oglądać filmy (zależy to od szybkości routera), zarządzać danymi. Ponad to po zarejestrowaniu się na stronie producenta mamy "swoją chmurę" do której mamy dostęp z każdego miejsca gdzie jest internet.
Panel zarządzający dyskiem dostępny jest przez przeglądarkę. Jak widać działa on pod Odyssey.
Jest to o tyle przydatne, że w tym miejscu możemy zarządzać dyskiem tj: dodawać lub usuwać użytkowników, włączyć serwer FTP, ustawić Safepoint, czyli punkt do kopi bezpieczeństwa naszego dysku, gdy np. podłączymy dodatkowy twardziel pod USB. Innym zastosowaniem może być powiększenie przestrzeni dyskowej.
Jednym słowem: warto! Zakupiłem najtańszą opcję 2TB, podłączyłem swój stary dysk USB (obsługiwany jest standard 3.0) jako dysk do backupu MyCloud. Za stosunkowo nie duże pieniądze mam dostęp do wszystkich danych zarówno pod OS X jak i pod AmigaOS.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz